Nieuws

Dekkingsgraad december: 134,9%

De financiële situatie van ons fonds was aan het einde van december 2025 minder goed dan de situatie eind november 2025. De actuele dekkingsgraad daalde namelijk van 135,7% naar 134,9%. De beleidsdekkingsgraad steeg daarentegen.

Hoe staan we ervoor? 

Onze financiële positie laten we zien in percentages. De belangrijkste twee zijn:

  • De dekkingsgraad van het moment. Dat is de situatie op de laatste dag van de maand. Deze dekkingsgraad daalde in december van 135,7% naar 134,9%.
  • De beleidsdekkingsgraad. Dat is het gemiddelde van de afgelopen 12 maanden. De beleidsdekkingsgraad steeg van 126,4% naar 127,8%.

Ons fonds is financieel gezond als de beleidsdekkingsgraad ongeveer 120% is. Dan is er voor elke € 100 die we (in de verre toekomst) moeten betalen, €120 aan vermogen in kas.

De ontwikkelingen in december

Het geld dat we als pensioenfonds nodig hebben voor de pensioenbetalingen van nu en in de (verre) toekomst noemen we onze verplichtingen. Bij de berekening van onze verplichtingen houden we rekening met de verwachte rentebijschrijving. De rente steeg in december. Hierdoor hebben we nu minder geld in kas nodig om in de toekomst dezelfde uitkeringen te kunnen doen. Daartegenover staat dat wij op 1 januari 2026 de pensioenen met 1,8% hebben verhoogd, wat een verhogend effect op onze verplichtingen heeft. Het effect van de gestegen rente is echter groter dan het effect van de verhoging van de pensioenen. Onze verplichtingen daalden hierdoor in december.

Aan de andere kant hebben we ons vermogen. Dit zijn onze beleggingen. Ons vermogen daalde in december door een negatief beleggingsrendement. Deze daling van het vermogen weegt zwaarder dan het gecombineerde effect van de rentestijging en de verhoging van de pensioenen, waardoor onze actuele dekkingsgraad daalde met 0,8%-punt naar 134,9%.

De beleidsdekkingsgraad steeg

De beleidsdekkingsgraad is het gemiddelde van de laatste 12 dekkingsgraden. Elke maand verdwijnt de 'oudste' dekkingsgraad uit dit gemiddelde en wordt de 'nieuwe' dekkingsgraad van dit moment toegevoegd. De dekkingsgraad van eind december 2025 (134,9%) is hoger dan de dekkingsgraad van december 2024 (118,9%) die nu uit het gemiddelde is verdwenen. Hierdoor steeg de beleidsdekkingsgraad afgelopen maand met 1,4%-punt naar 127,8%.

Meer informatie

Bekijk de ontwikkelingen van onze financiële situatie in deze grafiek. Hier leest u ook meer achtergrondinformatie en uitleg over onze financiële positie en onze dekkingsgraden.

Bron: Bestuur